SILVESTR 2021 🥰 Na Silvestra pro vás máme otevřeno do 00:00. Těšíme se na vás!

Ikona pro uzavření panelu.
Žena cvičící pilates.Žena cvičící pilates.Mřížka s teček coby dekorativní prvek webové stránky.

Co je pilates,
a pro koho je?

Pilates je cvičení, které zpevňuje zádové, břišní a hýžďové svalstvo, rozvíjí sílu, ohebnost, rovnováhu, koordinaci a dýchání.

  • Zlepšuje držení celého těla
  • Úleva od bolestí zad a krku
  • Je prevencí před osteoporózou
  • Zpevňuje svalstvo, které při klasickém cvičení není procvičováno
  • Je cestou k relaxaci a boji proti stresu
  • Zlepšuje tělesnou stabilitu
  • Je vhodným doplňkem k rehabilitacím nebo následným cvičením po ukončené rehabilitaci

Komu je pilates metoda určena?

Metoda je velmi přizpůsobivá, a je tudíž určena mladými starým, fyzicky aktivním i méně aktivním jedincům. Doporučuje se také jako pokračování rehabilitační léčby i prevence.

Pilatesova metoda významně doplňuje takové sportovní činnosti, jakými jsou například běh, plavání, chůze, hokej, golf nebo lyžování.

Při sedavém zaměstnání jistě oceníte používání této skvělé techniky jako prevenci předcházení napětí v krku a ramenou.

Pilates je vhodné pro:

Známé osobnosti a pilates cvičení

Mnoho slavných lidí vyzkoušelo tuto cvičební metodu – mezi nimi například Sharon Stone, Courtney Cox, Minni Driver, Madonna, Julia Roberts, Barbra Streisand, Brad Pitt, dále také atlet Cincinnati Bengals nebo golfista Tiger Woods.

Historie pilates

Kdo byl J. Pilates

Joseph Hubertus Pilates se narodil v Německu v r. 1883, a jako dítě trpěl astmatem, křivicí a revmatickou horečkou. Byl slabé dítě a rozhodl se zesílit. Jeho snažení bylo úspěšné a stal se dokonalým potápěčem, gymnastou, lyžařem a boxerem. Jeho odhodlání k uzdravení ho hnalo ke studiu východních a západních forem cvičení, včetně jogy, starověkých řeckých a římských režimů. Během I. světové války dělal ošetřovatele. Navrhl cvičební vybavení a sérii cviků pro pacienty ležící na nemocničních lůžkách. Tento systém tvořil základ pro jeho jedinečný styl. Trénoval policejní sbor v Hamburku, chodil k němu Rudolf von Laban (taneční choreograf a pohybový analytik) nebo Mary Wigmann (německá tanečnice a choreografka).

Tento specializovaný cvičební aparát si pak vzal do New Yorku a v roce 1926 tam otevřel svoje první Pilates studio. Podporoval fyzickou harmonii a rovnováhu těla pomocí kontroly dýchání.

Pilatesovo studio v New Yorku připoutalo pozornost tanečních komunit a jeho technika se stala základní částí tanečního tréninku (George Balanchin a jeho tanečníci, Martha Graham, Jerome Robbins, Ted Sharon). Netrvalo dlouho a Pilates studio přitáhlo elitu z celé Ameriky – trumfnout tanečníky přišli i herci, hudebníci, atleti, golfisti a další (Katharine Hepburn, Sir Laurence Olivier, Yehudi Menuhin, Jean Vanderbilt). Všichni byli přitahováni silou harmonie mezi myslí a svaly.

Joseph H. Pilates měl rád život. Sám říkal: “Doporučuji všem moje cvičení, udělá vás šťastnějšími. Od té doby, co cvičím, jsem nebyl nemocný, nebral jsem nikdy ani aspirin. Jím to, co mám rád (např. steak). Kdyby lidi viděli, jak žiju – nevěřili by tomu – občas i kouřím (doutníky), piju víno a miluji. Láska! Bez té jste mrtví!”

Vedle základní metodiky si jeho žáci upravili cviky pro jejich vlastní potřebu. Proto se setkáváme s variantami.

Dnes se v USA dělí na :
– East Coast Pilates = New York, Romana Kryzanowska (učí ortodoxně klasickou sestavu cviků)
– West Coast Pilates = Californie, Ron Fletcher (přidává např. cvičení s ručníky tzv. „Ron Fletcher towelwork“ - nahradil tím původní dřevěné tyče). Tuto pomůcku vymyslel v r. 1972 při otevření studia v Beverly Hills pro Nancy Regan, Ms. Bloomingdale (značka obchodních domů v USA). Dále Ron trénoval např. Cher, Barbaru Streisand, Toni Curtise, Racquel Welch a Stevena Spielberga.

Do r. 2000 bylo v USA zaregistrováno 11 ochranných známek na vše týkající se Pilates. Instruktoři s licencí procházejí náročnými zkouškami a dodnes se vede jejich přesný seznam.

Od r. 2001 se tato striktnost uvolnila, má to své výhody i nevýhody.

Výhody: Kurzy jsou přístupnější a rozšířenější.
Nevýhody: Pod označením Pilates se učí i něco úplně jiného.

Zájemci o tuto techniku musejí být obezřetnější.

Brooke Siler, žákyně Romany k tomu dodává, že je často tázána, co je správný Pilates. Cvičení bez pomůcek či s pomůckami a přístroji?

Odpovídá, že Joe Pilates vytvořil metodiku cvičení obsahující obojí (MAT work – práce na podložce a APPARATUS work – práce s přístroji).

Cílem je zvládnout MAT work – práci na podložce, která je plně postačující. Přístroje jsou integrální částí systému přinášející další zkušenosti. Důležité je, abyste se svěřili do péče správnému učiteli.

Jsou instruktoři proškolení za víkend vedle těch, co mají zvládnutou kompletní metodiku systému obnášející přes 600 hodin, rozčleněných do min. 2-3 let systematické práce.

Joseph H. Pilates vychoval 7 následovníků:

Následovníci Josepha Hubertuse Pilatese.

rezervace cvičení